Ağız ve Çene Cerrahisi

Yirmi Yaş Dişi Nedir?

Azı dişlerinden biri olan ve yirmi yaş dişi olarak adlandırılan, halk arasında akıl dişi olarak da bilinen bu dişler yirmili yaşlarda büyümelerini tamamlar.  Diş sıralamasında meydana gelen daralma, kemik yoğunluğu yad a dişin mevcut kök anatomisi etkenine bağlı olarak yirmi yaş dişleri tamamen çıkabilir ya da çene kemiği içinde tam veya yarı gömülü dişler olarak kalabilir.

Yirmi Yaş Dişini Çektirmek Gerekir Mi?

Çok sıra dışı bir durum olmadığı takdirde yirmi yaş dişini çektirmek gerekmez. Diş hakkında inceleme yapılırken eğer çekilmesine karar verilecekse bunun için bazı şartlar gereklidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Tam gömülü dişlerde ağrı problemi var mı
  • Diş çene kemiğine hangi oranda gömülü
  • Gömülü diş diğer dişlerle hangi oranda ilişkili
  • Gömülü diş sebebiyle kist oluşmuş mu
  • Çürüme ve apse oluşumu var mı

Bu şartlardan biri ya da hepsi birden şikayetler arasında yer alıyorsa çektirmek uygun olacaktır. Zira özellikle kist oluşumu varsa kist büyüdüğü takdirde çene kemiğinde yıpranmaya sebep olacaktır.

Gömülü 20 Yaş Dişi Nasıl Anlaşılır?

Yirmilik diş ağrıları ve diğer semptomları gösteren bireylerde yapılan ağız ve diş muayenesinde genellikle bir diş röntgeni çekilir. Bu röntgen tüm dişlerin kökleriyle birlikte kemik yapıları, açıları ve gömülü dişler hakkında net görüntülerin elde edilmesini sağlar. Dışarıdan görünmeyen, yatay olarak çıkmış ya da yarı gömülü olan yirmilik dişler röntgende incelenebilir. Röntgen incelemesi sırasında çekilmesi gereken dişlerin tespit edilmesi halinde bunların sıradan bir diş çekimi şeklinde mi yoksa cerrahi operasyonla mı alınması gerektiği konusunda da karar verilebilir. Bazı gömülü dişler enfeksiyon, kist oluşumu gibi durumlara sebep olabilir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde diş çekimi için randevu verilmeden önce bunlara yönelik ilaç tedavileri uygulanması gerekebilir. 20 yaş dişleri bazen sinir ile ilişkili olabilmektedir. Bu durumlarda tomografi alınarak dişin sinir ile ilişkisi belirlenerek çekim işlemi gerçekleştirilir.

Yirmilik Diş Çekilmezse Ne Olur?

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullandıktan bir süre sonra ağrıları yok olan yirmilik dişlerin en kısa sürede çekilmesi gerekir. Zira ilacın sebep olduğu rahatlık geçicidir. Etki ortadan kalkınca, ayrıca bağışıklığınız zayıf, ağzınız bakımsız ve hijyenik değilse yirmilik diş ağrısı tekrar başlayacaktır.

Söz konusu yirmilik diş çekilmezse bu ağrılar devam edecektir. Bu arada şunu unutmamak gerek, antibiyotikle sürekli bastırılan gömülü dişlerin yani yirmilik dişlerin çevresinde bir süre sonra kist oluşumu başlar. Bu oluşum giderek çene kemiğini zayıflatır ve zarar verir.

Yirmilik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gömülü diş (yirmilik diş) operasyonları sırasında ilgili bölge önce lokal anestezi vasıtasıyla uyuşturulur. Dişin etrafını saran kemik cerrahi aletler yardımıyla kaldırılır ve yirmilik dişin çekimi gerçekleştirilir.  Operasyon bittikten sonra ameliyat bölgesine dikiş atılır.  Dikişler 7 ile 10 gün arasında çıkarılır.

Herhangi bir sorunuz var mı?

Hekime Sor

Randevu

Online Randevu

Telefon İle Randevu

Klinik Konumu

Ziyaretçi Görüşleri

İmplant korkum yüzünden yıllardır ertelediğim tedavime bir cesaret gittim. Dr şevki bey ve ekibi bana güven verdi. Yarım saat bile sürmedi. Dört yıldır boşuna beklemişim. Acı zaten duymuyorsunuz her şey psikolojik. Klinik üst düzey samsun için iyi bir kazanım. Teşekkür ediyorum

A. A.

Dr şevki bey de diş çekimim vardı dişim dibine gömülmüş haldeydi ve tek bir parça dış vardı itina ile canımı acıtmadan dış çekimimi gerçekleştirdi. Ellerine sağlık, ilginiz ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum.

M.

Dişimin kırılmasından dolayı gittim. Ya çeker ya da dolguyla geçiştirip olayı kapatır düşüncesindeydim (Benim beklentim ve istediğim bu değil tabiki). Oysa diğer dişlerle de ilgili bağlantı kurarak yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi vermesi beni çok memnun etti. Bir dişim için gitmiştim, iki implant beş kaplama yapılmasına karar vererek ayrıldım. Umarım sonuçta ilgisi gibi başarılı olur.

Te.

Diş eti çekilmesi ve diş ağrısı şikayeti ile ilgili gitmiştim. Hemen hızlı bir müdahale ile diş temizliğin yapıldı ve yeni randevu oluşturuldu. Hizmetten çok memnun kaldım. Klinik çok modern, hiçbir masraftan kaçınılmamış. Lokasyon olarak Atakum'un tam merkezinde ve sahil manzaralı hekimler genç ve deneyimliler. Kısacası kesinlikle tavsiye ederim.

Ay.